Tarot a przysłowia polskie
#1

Dzisiaj przyszedł mi taki pomysł do głowy, dopasować przysłowia do kart, bo najwyraźniej tak mogły też powstać ilustracje Pameli Smith do kart RWS na bazie przysłów np. angielskich. Przeszukałam forum, ale nie widzę wątku na taką zabawę (poza wpisem tutaj, gdzie użytkownik wspomina, że tak bawi się kartami indywidualnie). Korzystamy tylko ze znaczeń kart tradycyjnych Rider Waite Smith! Przysłowia najlepiej zapisujmy kursywą, albo w cudzysłowach.

O co chodzi w poniższej zabawie? Wpisujecie po jednym przysłowiu (polskie, bo wszyscy znają), a odpowiadający wpisują nazwę karty z Tarota, jakiej znaczenie najbardziej pasuje do w/w przysłowia, łącznie ze znaczeniami kart odwróconych.
Np. Fortuna kołem się toczy - Koło Fortuny. Co za dużo, to niezdrowo - 10 Buław. Praktyka czyni mistrza - Mag, Rycerz Pentakli. Dzieci i ryby głosu nie mają - Arcykapłanka (zodiak Ryby, małomówna) i Giermek Pucharów (nieśmiały, ma rybę w kielichu). 

Oczywiście zostawiamy margines na wolne, abstrakcyjne skojarzenia, np. Gdy kota nie ma, myszy harcują - 9 mieczy (niepohamowane myśli, bez kontroli powodują zmartwienia i fiksacje). Każdy kij ma dwa końce - 7 Buław. Kochanego ciała nigdy za wiele - Królowa Pentakli, 9 Kielichów.

Znaczenia kart odwróconych: np. Nie wszystko złoto, co się świeci - odwrócony As Pentakli, Król Pentakli. Nie szata zdobi człowieka - odwrócony Cesarz, Cesarzowa, Królowie, Królowe i pozostałe postaci ubrane 'na bogato' Oczko itd.

Ściągawka polskich przysłów tutaj.

No to, zaczynam: Bez pracy nie ma kołaczy.
Odpowiedz
#2

No to ja spróbuję...????

Bez pracy nie ma kołaczy - 8 Monet

Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem.
Odpowiedz
#3

(13-11-2020, 14:21)JesiennyLisc napisał(a):  Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem.
5 Kielichów? Uśmiech

Stara miłość nie rdzewieje.
Odpowiedz
#4

Stara miłość nie rdzewieje. - 6 kielichów

Gdzie kucharek 6, tam nie ma co jeść.
Odpowiedz
#5

Gdzie kucharek 6, tam nie ma co jeść - 3 Kielichów

Hulaj dusza, piekła nie ma. 
Odpowiedz
#6

Hulaj dusza, piekła nie ma - XV Diabeł

Nie bądź w gorącej wodzie kąpany!
Odpowiedz
#7

Nie bądź w gorącej wodzie kąpany! - 0 Głupiec

Szczęśliwi czasu nie liczą.
Odpowiedz
#8

(11-01-2021, 19:05)JesiennyLisc napisał(a):  Nie bądź w gorącej wodzie kąpany! - 0 Głupiec

Szczęśliwi czasu nie liczą.
Kochankowie

Żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała
Odpowiedz
#9

(19-12-2020, 22:13)Drakonia napisał(a):  Hulaj dusza, piekła nie ma - XV Diabeł

Nie bądź w gorącej wodzie kąpany!

W gorącej wodzie kąpany jest dla mnie zdecydowanie Rycerz Buław  Uśmiech
Odpowiedz
#10

(18-01-2021, 18:49)Lady of Dreams napisał(a):  Żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała
Hmmm....  4 Mieczy?

Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle   Uśmiech
Odpowiedz
#11

Gdzie diabeł nie może tam babę pośle - Królowa Mieczy

Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie.
Odpowiedz
#12

"Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie" - Sprawiedliwość (choć 6 denarów też mi się tu kojarzy)

Baba z wozu, koniom lżej Uśmiech
Odpowiedz
#13

Baba z wozu, koniom lżej - 6 mieczy

Za darmo to i ocet słodki ????
Odpowiedz
#14

(30-01-2021, 01:31)nastek96 napisał(a):  Baba z wozu, koniom lżej - 6 mieczy

Za darmo to i ocet słodki ????
No, no, powiem Ci, że to - jak dotąd - najtrudniejsze (wg mnie) do zilustrowania przysłowie. Musiałam nad tym dłużej pomyśleć. Uśmiech 

Za darmo to i ocet słodki - 7 mieczy  (nie muszę, ale wyjaśnię ten pomysł: przysłowie odnoszę do osób, które szukają okazji, by bez wysiłku coś zyskać, jest w tym jakiś element cwaniactwa)

Co się odwlecze, to nie uciecze Uśmiech
Odpowiedz
#15

Haha cieszę się, że dałaś sobie radę. Faktycznie z twoim tłumaczeniem jest jaśniej ????
Co się odwlecze, to nie uciecze - 7 monet

Szedł wilk razy kilka, ponieśli i wilka ????
Odpowiedz
#16

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka - Sprawiedliwość, może też być 5 mieczy (w sensie pozornego zwycięstwa)

"Nie wszystko złoto, co się świeci" Uśmiech
Odpowiedz
#17

Faktycznie nosił, nie szedł ????
Nie wszystko złoto co się świeci - 9 denarów (niby ma wszystko, a jednak jest sam)

Nieszczęścia chodzą parami
Odpowiedz
#18

Nieszczęścia chodzą parami - w zależności od tego, jaki jest "kaliber" tych nieszczęść (zepsuta pralka i awaria samochodu, czy połowa rodziny w szpitalu i np. utrata pracy) - 8, 9 lub 10 mieczy... Oczko

Na bezrybiu i rak ryba Uśmiech
Odpowiedz
#19

Na bezrybiu i rak ryba - Królowa Denarów
(Ciężko było, myślałem nad 5 denarów. Ale jednak wybrałem Królową, bo radzi, aby się cieszyć tym co się ma ????)

Fortuna kołem się toczy
Odpowiedz
#20

No tu odpowiedź może być tylko jedna Uśmiech Przysłowie ją zawiera! Koło Fortuny. Myślałam o innych kartach, żeby nie było to tak oczywiste, ale nic już mi tak dobrze nie pasuje.

Zamienił stryjek siekierkę na kijek Uśmiech
Odpowiedz
#21

Zamienił stryjek siekierkę na kijek - 10 mieczy

Wysoki jak brzoza, a głupi jak koza ????
Odpowiedz
#22

Odwrócony Głupiec...? (największy problem jest z tym "wysokim")

Bogatemu diabeł dzieci kołysze Uśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości