As Mieczy – wprowadzenie
Żeby zrozumieć Asy w tarocie trzeba zrozumieć najpierw wymowę kolorów. A dlaczego? - bo Asy są całkowitym , absolutnym reprezentantem danego koloru w tarocie. A ponieważ będziemy omawiać Asa Mieczy więc tu tez należy brać pod uwagę kolor mieczy.
Miecze mówią zawsze o intelekcie . Stanowią pewien element duchowy. Mogą często reprezentować kłopotliwe wydarzenia. Asy jako potencjał – również As Mieczy – mówi o tym, że możemy dopiero wpaść w kłopoty. Jeszcze nie symbolizują typowych kłopotów natomiast mówią o tym, że mogą się one nam przytrafić na naszej życiowej ścieżce.
Miecze bardzo często opisują ludzi o cechach znaków – Bliźnięta, Waga, Wodnik czyli tych powietrznych. Natomiast As Mieczy pokazując ludzi mówi raczej o ich takim rozbudzonym intelekcie. Często też o lenistwie.
W tali Ridera Waite – podobnie jak w innych tarotach miecz symbolizuje jak gdyby dwie sprawy. Po pierwsze jest to rzecz, która przywołuje do porządku , rzecz, która walczy o pokój . Natomiast z drugiej strony miecz przecina, przecina pewne zobowiązania, niszczy ale może również budować.
Zgodnie z tradycja kojarzony jest z żywiołem powietrza – widać na ręce , która wynurza się z chmur i trzyma, dzierży miecz uniesiony do góry. Ten miecz zarówno w tali Ridera Waita jak i w talii Crowleya uniesiony jest do góry co symbolizuje takie połączenie naszego intelektu jak gdyby z ta kroniką A kaszy z wszechświatem czy jakkolwiek nazywamy ta wyższą energię.
Każdy ten miecz przebija koronę . Na tej koronie jest 5 klejnotów , które symbolizują 5 zmysłów człowieka. A korona symbolizuje ta najwyższą sefirę z drzewa życia – sefirę Kaether czyli koronę czyli pokazuje nam tą łączność z Bogiem, łączność z absolutem. ( ten miecz skierowany do góry i ten absolut który łączy nas z ziemią).
Widzimy również 6 liści w kształcie litery "J' , która jest pierwszą literą pana Boga – a cyfra 6 symbolizuje 6 ramion gwiazdy Dawida czyli również takie kabalistyczne połączenie. Mamy dwa liście zwisające z korony . Jeden z nich (to liść laurowy )– symbolizuje energie męską, drugi liść symbolizuje energię żeńską. Czyli mamy tu jak gdyby odcięcie pewnego dualizmu , pokazanie miejsca temu dualizmowi ale również połączenie poprzez energetykę tego miecza. Na dole mamy ziemię, u góry niebo czyli miecz jednoczy jedno z drugim. Gałązka ostrokrzewu symbolizuje kobiecość , laur – męskość.
Jeżeli chodzi o talie Crowleya mamy również ogromny magiczny miecz z rękojeścią. Mamy koronę, która jest przebijana przez ostrze tego miecza. Natomiast miecz jest zielony. Zielony kolor jest kolorem twórczości stąd też charakterystyka ogromnej siły twórczej. Miecz tez skierowany ku górze więc symbolicznie łączy się z naszym wyższym ja , ze wszystkim tym co możemy zdobyć intelektem bądź ogarnąć wiedzą i rozumem ale nie tylko. Czasem symbolizuje połączenie z tymi wyższymi prawdami.
Garda miecza , stworzona , narysowana z sierpu księżyca . Jest to taka kobieca energia. Natomiast sam miecz może być symbolem falicznym czyli znów połączenie pierwiastków męskiego i żeńskiego.
Mamy 3 kule na rękojeści miecza – symbolizują ciało, materie i ducha.
Również na rękojeści miecza obwinięty jest wąż. Ten wąż zazwyczaj symbolizuje przemianę – która tez może być dzięki intelektowi.
Na krindze mamy umieszczone słowo "telema" co oznacza wolę , więc Crowley chciał nam pokazać, że nasza wola , która jest tworzona poprzez nasz intelekt , nasz rozum, nasze spostrzeganie świata jest czymś co może ten świat kreować. Oczywiście przy pomocy tego co symbolizuje korona czyli tej kroniki Akaszy i tego co mamy pod spodem czyli tego naszego ziemskiego podwóreczka.
Jest to pełne zwycięstwo ducha nad materią poprzez "telemę' czyli poprzez wolę.
Na karcie widzimy blask, widzimy ustępujące chmury czyli niewiedza zostaje zastąpiona rozumem, wiedzą i myśli są w trakcie krystalizowania się.
Asy to potencjał. Asy niekoniecznie oznaczają jeszcze jakieś działanie w toku, narazie jest to wszystko związane z intelektem.
To są żywioły w ich początkowej fazie. Troszeczkę jak Głupiec – jest to początek, jest to koniec ale przede wszystkim mówią o potencjale.
Asy mówią o tym jakie mamy zasoby.
As mieczy pokazuje przede wszystkim nasze zasoby intelektualne a dopiero inne karty nam pokazują jak te zasoby intelektualne możemy my rozwinąć.
Wojciech Jóźwiak mówi o tej karcie, że As mieczy czyli zdolny ale nie wiadomo czy nie leń. Czyli ktoś kto ma potencjał lecz dopiero dalsze karty pokażą na ile ten potencjał można wykorzystać.
Jeżeli pytamy o jakąś sprawę to przy Asie mieczy pokazuje nam , że w dana sprawę zaangażowani są ludzie, którzy mają głowę na karku , maja wiadomości z danej dziedziny , maja wiedzę z danej dziedziny i dobrze mogą poprowadzić naszą sprawę.
Gdy pytamy o pracę bardzo często As mieczy symbolizuje to, że w pracy będziemy się posługiwać intelektem, myśleniem ale, że również będzie potrzeba do wykonywania tej pracy takich dużych zasobów intelektualnych.
Jeżeli mówimy o charakterze człowieka jest to człowiek uzdolniony natomiast jeszcze nie do końca wiadomo na ile taki człowiek jest pracowity , żeby te uzdolnienia wykorzystać. Stąd też Asy mieczy bardzo często symbolizują młode osoby.
Jeżeli pytamy o sprawy karmiczne bardzo często As mieczy symbolizuje rany poniesione w pojedynkach , nie wykorzystany potencjał, lenistwo, które w tym wcieleniu musimy przepracować. Oraz brak wcześniejszych konsekwencji postępowania.
( oprac. wg J. Wiśniewskiej)