Jemiola
#3

   
   
   
   
   
   
Viscum Album ssp. Album
Owoc biały i kulisty, pestka trójgraniasta lub sercowata.
Rośnie na drzewach liściastych, ale nie wszystkich.
Najczęściej i najobficiej porasta Topole i Brzozy, rośnie także na Lipach, Robiniach Akacjowych, Klonach, Jabłoniach, Gruszach, Jarzębinach.
Nie rośnie na Buku Zwyczajnym, Jesionie Wyniosłym (choć na Pensylwańskim już tak), rodzimych gatunkach Dębów (czyli Dąb Szypułkowy i Bezszypułkowy).
źródło

Występowanie: 
Rośnie niemal w całej Europie, z wyjątkiem Wysp Brytyjskich (gdzie występuje tylko w drugorzędnym stopniu), na większości Półwyspu Iberyjskiego i w basenie Morza Śródziemnego, aż po południową część Skandynawii. 
Gatunek ten występuje także w Azji, gdzie rozciąga się na pasie od Turcji po Himalaje. 
W Republice Czeskiej Jemioła Szerokolistna występuje licznie głównie na terenach niżej położonych i średniogórskich, natomiast w zachodnich i południowo-zachodnich Czechach oraz na północnych i południowo-zachodnich Morawach jest jej znacznie mniej. 
Na Słowacji gatunek ten jest powszechny na niższych wysokościach, ale nie występuje w górach.

Ekologia: 
Półpasożyt, rośnie jako epifit na różnych drzewach liściastych. 
Najczęściej u przedstawicieli rodzin Rosaceae, Salicaceae, Malvaceae i Fabaceae ; c
Często preferuje określoną grupę żywicieli na pewnych obszarach.

Opis: 
Krzew dwupienny o rozłożystych gałęziach, tworzący kuliste kępy o średnicy do 1 m. Liście są naprzeciwległe, siedzące, jajowato-lancetowate lub eliptyczne, długości (3–)4–6(–9) cm i szerokości (0,5–)1–2(–3) cm. 
Kwiaty wyrastają po 2–5 w kątach liści, są czworokątne i mają krótkie, łuskowate okwiaty; kwiaty męskie są mniejsze, wyraźnie pachnące, mają 4 pręciki; kwiaty żeńskie mają gynoecium zrośnięte z 2 owocolistek i dolne nasiono. 
Jagody są kuliste, średnicy 6–10 mm, białe; nasiona sercowate, białe.

Uwaga: 
Choć w Europie Środkowej Jemioła Biała jest wyraźnie zróżnicowana pod względem obszarów występowania żywicieli, to pod względem morfologicznym wszystkie 3 wyróżnione tu podgatunki mniej lub bardziej pokrywają się pod względem cech. 
Jemioła szerokolistna ma zazwyczaj liście dłuższe od jemioły sosnowej ( Viscum Album subsp. Austriacum ), ale węższe od jemioły jodłowej ( Viscum Album subsp. Abietis )
https://botany.cz/cs/viscum-album/

[Obrazek: attachment.php?aid=79236]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości