01-04-2025, 00:28
Ficus Virens
Występowanie:
Drzewo figowe zielone występuje w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, północnej Australii i na wyspach południowo-zachodniego Pacyfiku – od Indii i południowo-wschodnich Chin, przez Indochiny i Malezję po północną Australię, Wyspy Salomona i Mikronezję.
Na tym obszarze wyróżnia się około czterech odmian.
Ekologia:
Rośnie w tropikalnych lasach deszczowych i lasach monsunowych, w lasach galeriowych, a także w subtropikalnej roślinności nadmorskiej, w strefie od wybrzeża morskiego do wysokości około 2700 m n.p.m.
Opis:
Drzewo liściaste lub półliściaste, osiągające wysokość około 35 m, z korzeniami podporowymi i długimi korzeniami powietrznymi. Liście są naprzemianległe, ogonkowe, lancetowate, eliptyczne do jajowatych, 5–20 cm długości i 3,5–10 cm szerokości, lekko skórzaste, klinowate u nasady, ścięte lub słabo sercowate, faliste na brzegu, zaostrzone na wierzchołku, spiczaste lub tępe, nagie, z 8–12 parami żyłek drugorzędnych;
Przylistki mają długość do 1,5 cm, są nagie lub owłosione.
Figi są pachowe, rosną pojedynczo lub w parach, czasami w pęczkach po 4, są siedzące lub na krótkich ogonkach, kuliste lub jajowate, dorastają do 2 cm średnicy, są białawe, różowe, fioletowe do czarnych, nagie (var. virens ) lub owłosione (var. dasycarpa ), ostiola osiąga średnicę 2–4 mm.
Zastosowanie:
Owoce są jadalne. Aborygeni australijscy wytwarzali liny z wewnętrznej kory tych drzew, a z kory korzeni powietrznych wyplatali torby i kosze.
Jest to drzewo uprawiane jako drzewo dające cień, a w Europie uprawia się je w formie bonsai.
Uwaga:
Okaz uchwycony na fotografiach jest z pewnością najsłynniejszym drzewem figowym w Queensland, a być może i w całej Australii.
Rośnie w pobliżu miasta Yungaburra w północno-wschodnim Queenslandzie i mówi się, że ma ponad 500 lat.
Jednak roślinność leśna otaczająca tego olbrzyma jest również bardzo niezwykła - ta formacja leśna zwana lasem Mabi jest uważana za zbiorowisko krytycznie zagrożone wyginięciem w Australii.
Najlepiej zachowane lasy mabi znajdują się w północno-wschodnim Queenslandzie, wokół miasta Atherton (Atherton Tableland) oraz na płaskowyżu Shiptons Flat niedaleko Cooktown.
Samo określenie „mabi” pochodzi z języka Aborygenów australijskich i w rzeczywistości odnosi się do kangura drzewnego ( Dendrolagus lumholtzi ), który również żyje w tej społeczności.
Znaczna część najcenniejszych obszarów leśnych północno-wschodniego Queenslandu została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1988 roku (Wet Tropics of Queensland).
https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_virens
https://botany.cz/cs/ficus-virens/