01-04-2025, 00:07
Ficus Pumila
Występowanie:
Gatunek drzewa figowego pochodzący z Azji Wschodniej, występujący w południowo-wschodnich Chinach i Indochinach, na Tajwanie oraz na południu Półwyspu Koreańskiego, a także w południowej części Japonii.
Na Tajwanie odmiana Ficus Pumila var. Awkeotsang
Pnące drzewo figowe zostało wprowadzone do wielu tropikalnych regionów świata.
Występuje naturalnie na Florydzie, w Ameryce Środkowej, Brazylii, Afryce Południowej, Indiach, Indonezji, Australii, Nowej Zelandii i na innych wyspach Pacyfiku.
Ekologia:
Rośnie w krzewiastych roślinach, w lasach, na skałach i pniach drzew, wznosząc się na wysokość około 2200 m.
W regionach tropikalnych jest także rośliną pnącą sadzoną w pobliżu osiedli ludzkich i może gęsto pokrywać nawet wysokie mury.
Kwitnie i owocuje przez cały rok.
Opis:
Zimozielone, zdrewniałe pnącze lub krzew pnący się lub płożący, którego korzenie są płonne.
Liście są dymorficzne, większe na gałęziach płodnych niż płonnych, na ogół zawsze eliptyczne do jajowatych, 5–12 cm długości i 2–5 cm długości, okrągłe lub płytko sercowate u nasady, całobrzegie, tępe na wierzchołku, spiczaste do spiczastych, nagie na górnej stronie, owłosione lub nagie na dolnej stronie, z wyraźnym unerwieniem; Przylistki lancetowate, żółtobrązowe, owłosione. Figi wyrastają pojedynczo w kątach liści owocujących gałęzi, są kuliste, cylindryczne, a nawet gruszkowate, żółtozielone do jasnoczerwonych, 4–8 cm długości i 3–5 cm szerokości, krótko owłosione, później nagie, ścięte na wierzchołku, pępkowe do zaostrzonych;
Przysadki jajowate, owłosione.
Zastosowanie:
Liście są wykorzystywane w medycynie orientalnej, owoce są jadalne i służą do produkcji galaretek.
W kulturze europejskiej jest również uprawiana jako ozdobna roślina doniczkowa;
Zwykle ogrodnicy oferują jedynie młode okazy o sterylnych gałęziach, więc cała roślina może początkowo wydawać się chorobliwie mała.
Pojawiają się również odmiany o pstrych liściach.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_pumila
https://botany.cz/cs/ficus-pumila/