Figowiec
#22

       
       
Ficus Guianensis
Występowanie: 
Zasięg występowania Figowca Gujańskiego obejmuje Małe Antyle (Grenada i Saint Vincent), wyspy Trynidad i Tobago, a w północnej części Ameryki Południowej rozciąga się od Kolumbii po Gujanę i wschodnią Brazylię.

Ekologia: 
Rośnie w wilgotnych lasach tropikalnych, lasach galeriowych, sawannie, pojawia się także w roślinności wtórnej, na siedliskach dotkniętych działalnością człowieka, wznosi się na wysokość ok. 2100 m.

Opis: 
Zimozielony krzew lub drzewo osiągające wysokość 4–10(–20) m. 
Liście są ogonkowe, podłużno-eliptyczne do odwrotnie jajowatych, 6–15(–20) cm długości i 2,5–6,5(–8) cm szerokości, skórzaste, u nasady klinowate lub zaokrąglone, czasem ścięte lub płytko sercowate, całobrzegie, wierzchołek tępy, zaokrąglony lub spiczasty, nagie po obu stronach, z 8–12(–14) parami żyłek drugorzędnych; przylistki mają długość 0,3–1(–1,5) cm, są owłosione, opadające na liście. 
Figi wyrastają w kątach liści i na brachyblastach wzdłuż gałązek, ich ogonki mają długość 2–8 mm; przysadki mają długość do 2,5 mm; Figi są kuliste, mają średnicę 5–12 mm, dojrzałe mają kolor od różowego do czerwonego, czasami z ciemnymi plamkami, a ich ostiola jest płaska lub lekko uniesiona.
https://botany.cz/cs/ficus-guianensis/

[Obrazek: attachment.php?aid=79236]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości