31-03-2025, 23:14
Ficus Dammaropsis
Ficus Dammaropsis , Chlebowiec Górski , lokalnie nazywany Kapiak w Tok Pisin , jest tropikalnym dwupiennym wiecznie zielonym drzewem Figowym (podrodzaj Sycamorus), z rodziny morwowatych ( Moraceae ) o ogromnych, pofałdowanych liściach o szerokości 60 cm (24 cali) i długości do 90 cm (3 stóp) na ogonkach liściowych o długości do trzynastu cali (trzydziestu trzech centymetrów) i grubości 1 cala (2,5 cm).
Wyłaniają się one z osłonki przylistkowej o długości do czternastu cali (trzydziestu sześciu centymetrów), największej ze wszystkich dwuliściennych
Pochodzi z wyżyn i obrzeży wyżyn Nowej Gwinei
Zwykle rośnie na wysokościach od 850 do 2750 metrów (2790 do 9020 stóp).
Jego owoce, największe figi świata ( syconia ), o średnicy do sześciu cali (piętnastu centymetrów), są jadalne, ale rzadko spożywane, chyba że jako żywność awaryjna.
Istnieją dwa warianty kolorystyczne owoców Ficus Dammaropsis , czerwony i zielony, jak pokazano na zdjęciach tutaj.
Są one zapylane przez maleńką osę figową Ceratosolen abnormis
Młode liście są marynowane lub gotowane i spożywane jako warzywo z mięsem wieprzowym przez górali.
Nizinna forma tego gatunku, z inną, mniejszą formą kwiatów i mniej pofałdowanymi liśćmi niż u Ficus Dammaropsis , powszechnie występująca poniżej 900 metrów (2950 stóp), jest uznawana za odrębny gatunek Ficus brusii
Gatunek ten można znaleźć w Ogrodach Botanicznych w Melbourne , w strefie „Yucca Bed”.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_dammaropsis
Występowanie:
Gatunek endemiczny dla górzystych regionów Nowej Gwinei , występuje zarówno w indonezyjskiej, jak i papuaskiej części wyspy.
Ekologia:
Rośnie na zboczach gór w lasach tropikalnych i wśród roślinności krzewiastej, występuje także w lasach wtórnych i wokół osad ludzkich, na wysokościach od ok. 800 do 2800 m n.p.m.
Opis:
Krzew lub małe drzewo osiągające wysokość około 7 m, słabo rozgałęzione.
Liście wyrastają spiralnie wzdłuż gałęzi, ich ogonki mają długość (2–)4–9(–20) cm, blaszki eliptyczne do jajowatych, długości 30–75 cm i szerokości 20–60 cm, nieco skórzaste, sercowate u nasady, faliste na brzegu, ząbkowane, zaostrzone na wierzchołku, na wierzchołku nagie, ciemnozielone, słabo do gęsto owłosione na spodniej stronie, z 7–11 parami żyłek drugorzędnych; Przylistki mają 10–30 cm długości, są owłosione i przeważnie opadające na ziemię.
Figi wyrastają w kątach liści pojedynczo lub parami na ogonkach nie dłuższych niż 1 cm, są elipsoidalne do jajowatych, do 22 cm długości i 18 cm szerokości, pokryte dużymi podsadkami.
Zastosowanie:
Uważa się, że figi tego gatunku są największymi figami na świecie, jednak rzadko są spożywane. Gotowane młode liście wykorzystuje się jako warzywo.
https://botany.cz/cs/ficus-dammaropsis/