Figowiec
#19

       
       
Ficus Congesta
Występowanie: 
Filipiny, wschodnia Indonezja (od Sulawesi na wschód), Papua-Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, północna Australia (od północnej części Terytorium Północnego przez Półwysep York do miasta Rockhampton w stanie East Queensland).
W tym rejonie wyróżnia się trzy odmiany, z czego odmiana nominowana pochodzi z Australii.

Ekologia: 
Rośnie w tropikalnych lasach deszczowych, na brzegach cieków wodnych, w krzewiastych zaroślach i wzdłuż dróg.

Opis: 
Drzewo rozdzielnopłciowe, często wielopniowe, osiągające wysokość około 8 m, z owłosionymi lub nagimi gałęziami. 
Liście są naprzemianległe, czasem naprzeciwległe, ogonkowe, eliptyczne do rombowych, czasem jajowate do odwrotnie jajowatych, podstawa klinowata lub zaokrąglona, często sercowata, brzeg karbowany, piłkowany lub ząbkowany, wierzchołek zaostrzony do spiczastego, 8–27 cm długości i 4–13 cm szerokości, z 8–15 parami żyłek drugorzędnych, owłosione lub nagie na górnej stronie, cystolity są widoczne jako wypukłe, białe kropki na spodniej stronie liścia; nowe liście mają rdzawy kolor (ważna cecha tego gatunku); Przylistki mają długość 14–34 mm, są opadające. 
Figi wyrastają z kątów liści lub na drewnie gałązek na ogonkach o długości 17–36 mm, ale także na specjalnych gałązkach wyrastających z pnia, które osiągają długość do 40 cm. Figi są krążkowo-kuliste, osiągają średnicę do 3 cm, żebrowane, owłosione lub nagie, brodawkowate, żółtawe, gdy dojrzałe, przysadki u nasady są 3, owłosione, trwałe.

Nieporozumienia: 
Ficus Congesta jest często mylony z gatunkiem Ficus Hispida , który występuje w podobnych siedliskach i którego Figi również rosną na specjalnych gałęziach. 
Jednakże jego liście są przeważnie naprzeciwległe, a nowe pędy nigdy nie są rdzawe i spuchnięte.

Uwaga: Figi tego gatunku są spożywane przez daniele i kazuary
https://botany.cz/cs/ficus-congesta/

[Obrazek: attachment.php?aid=79236]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości