25-03-2025, 23:49
Juniperus Rigida
Występowanie:
Gatunki wschodnioazjatyckie występujące w północnej i centralnej części wschodnich Chin (od prowincji Qinghai i Gansu na zachodzie do Heilongjiang na północy i Hebei na południu), w Rosyjskim Kraju Nadmorskim i na Sachalinie, na Półwyspie Koreańskim i w Japonii.
Na tym terenie wyróżnia się dwa podgatunki, oprócz podgatunku nominowanego istnieje jeszcze podgatunek Juniperus Rigida subsp. Konferta z Japonii i wyspy Sachalin.
Ekologia:
Dla podgatunku nominowanego Juniperus Rigida subsp. rRgida jest gatunkiem charakterystycznym dla szerokiej gamy naturalnych siedlisk, dobrze rośnie w jasnych lasach i zaroślach, na przykład w towarzystwie gęsto kwitnącej Sosny ( Pinus Densiflora ) lub Sosny Koreańskiej ( P. Koraiensis ), w towarzystwie wschodnioazjatyckich brzóz Betula Dębów ( Quercus ) i Lipy Amurskiej ( Tilia amurensis ), ale także na wydmach, na terenach podmokłych i na skalistych zboczach, na wysokościach od 10 do 2200 m n.p.m. Podgatunek J. Rigida subsp. Conferta rośnie głównie na wybrzeżu morskim, na przybrzeżnych łachach piasku i wydmach, gdzie tworzy gęste, zaroślowe zarośla.
Opis:
Dwupienny krzew lub małe drzewo o wyprostowanym pokroju, osiągające wysokość 7–10 m (podgatunek Subsp. Conferta to krzew raczej niski lub płożący), z cienką, łuskowatą, czerwonobrązową do szarej korą.
Korona jest piramidalna lub cylindryczna, gałęzie wzniesione lub poziomo wyprostowane, gałązki półzwisające;
Liście wyrastają w okółkach po 3, są linijnie igłowate, w przekroju poprzecznym mają kształt litery V, mają długość 10–30(–28) mm i szerokość ok. 1 mm, ciemnozielone, na górnej stronie rowkowane wąskim, białym paskiem węższym od zielonej części brzegowej liścia, zielone na spodniej stronie, ostro zakończone na wierzchołku, kłujące. Szyszki męskie są nagie, elipsoidalne lub prawie kuliste, żółtozielone, długości 3–5 mm, szyszki nasienne są nagie, jasnobrązowoniebieskie lub niebieskoczarne, gdy są dojrzałe, zwykle oszronione, kuliste, osiągające średnicę 6–8 mm.
Zagrożenia i ochrona:
Jałowiec Europejski jest wymieniony w Czerwonej Księdze Rosji .
Czerwona Lista IUCN (2013) klasyfikuje go jako gatunek najmniejszej troski (LC).
Zastosowanie:
Roślinę tę często sadzi się w ogrodach japońskich i wokół świątyń, pojawia się również w kulturze chińskiej i koreańskiej.
Oczywiście jest uprawiana w ogrodach i parkach również w Europie i Ameryce, nadaje się także do warunków klimatycznych Europy Środkowej. Drewno tego drzewa wykorzystuje się do wyrobu mebli i rzeźbienia.
Podgatunek Juniperus Rigida subsp. Conferta jest popularnie uprawiana jako bonsai.
https://botany.cz/cs/juniperus-rigida/