Jałowiec
#23

   
   
   
   
       
       
Juniperus Osteosperma
Występowanie: 
Gatunek północnoamerykański, szeroko rozpowszechniony w suchych zachodnich Stanach Zjednoczonych, najpospolitsze drzewo w Wielkiej Kotlinie (zachodnie Kolorado, południowo-wschodnie Idaho, południowa Montana, Wyoming, zachodni Nowy Meksyk, Arizona, wschodnia Kalifornia, Nevada, Utah).

Ekologia: 
Rośnie na suchych, skalistych glebach na wysokościach (900–)1200–2600 m n.p.m., na równinach, płaskowyżach, stokach, kanionach, podnóżach gór i niższych zboczach górskich Płaskowyżu Kolorado, gdzie roczne opady wynoszą 250–500 mm. 
W jasnych lasach strefy półpustynnej z przewagą sosny i jałowca (lasy sosnowo-jałowcowe) towarzyszy sośnie Pinus Edulis , często rosnąc także w towarzystwie Pinus Monophylla .

Opis: 
Krzew lub niewielkie drzewo o nisko osadzonych gałęziach i zaokrąglonej koronie, dorastające do wysokości 3–6 m, rzadziej do 9 m. 
Kora jest szara, z bardzo nieregularnymi rowkami i łuskowatymi grzbietami, łuszcząca się pasmami. 
Pędy są dość grube w porównaniu do większości innych gatunków jałowca i mierzą 1,5–2 mm średnicy. Igły ułożone są naprzeciwległymi parami na krzyż, co nadaje gałązkom kwadratowy wygląd. 
Igły dorosłe są łuskowate, mają 1–2 mm długości (do 5 mm na pędach głównych) i 1–1,5 mm szerokości, są zielonożółte, na starszych gałązkach brązowieją. 
Młode igły u młodych roślin mają kształt strzałek, długość 5–10 mm i są skierowane na zewnątrz gałązki. 
Szyszki męskie mają długość 2–4 mm, są jasnożółte i rosną w dużych grupach na końcach gałązek. 
Szyszki żeńskie są małe, okrągłe, jasnozielone, po dojrzeniu wyglądają jak jagody o średnicy 8–13 mm, mają barwę niebieskobrązową, na powierzchni pokrytą silnym białawym woskowym nalotem, zawierają 1–2 nasiona. 
Dojrzewają po około 18 miesiącach. Gatunek ten jest w większości jednopienny – na tej samej roślinie występują zarówno szyszki męskie, jak i żeńskie, jednak około 10% roślin jest dwupiennych.

Zastosowanie: 
Owoce stosuje się jako przyprawę do przyrządzania mięs. 
W tradycyjnej medycynie pierwotnych plemion indiańskich Ameryki Północnej liście stosowano jako środek antyseptyczny, wzmacniający krew i przeczyszczający; 
wywar z młodych gałązek stosowano w leczeniu chorób nerek, bólów brzucha i przeziębień; nasiona jako środek przeciwbólowy. 
Zewnętrznie wywar lub zmiażdżone gałązki stosuje się jako kompres na stawy reumatyczne, oparzenia i obrzęki.

Uwaga: Rośliny często wytwarzają liczne galasy wywołane przez roztocza betelowego, Oligotrophus betheli .
https://botany.cz/cs/juniperus-osteosperma/

[Obrazek: attachment.php?aid=79236]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości