Jałowiec
#21

   
       
       
Juniperus Foetidissima
Występowanie: 
Zasięg występowania rozciąga się od południowo-wschodniej Europy do południowo-zachodniej Azji, od południowej Albanii, północnej Grecji (na południe po Peloponez). Odizolowane populacje występują na wybrzeżu Morza Czarnego, w okolicach Noworosyjska i na Krymie. 
Rośnie również na Cyprze i w Libanie, w azjatyckiej części Turcji (rzadko lub nieobecnie we wnętrzu kraju), w Syrii, na południowo-wschodnim Kaukazie i na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w Azerbejdżanie. 
Według niektórych źródeł rozciąga się na północny Iran i południowo-zachodni Turkmenistan.

Ekologia: 
Zwykle rośnie w towarzystwie Jałowca Wyniosłego . 
Występuje na różnych wysokościach – niemal na poziomie morza w okolicach Noworosyjska, w Anatolii do 2000 m n.p.m., na Kaukazie na wysokości 1600 m n.p.m., na Cyprze ograniczony jest do gór Troodos na wysokości od 1500 do 1950 m n.p.m. 
Dolna granica zasięgu występowania może być naruszona przez wypas. 
Uprawia się ją na suchych, skalistych zboczach i płytkiej, żwirowej glebie; roczne opady różnią się w zależności od lokalizacji i wynoszą od 400 do 1000 mm. Prawdopodobnie jest nieco bardziej odporny na suszę i upały niż J. Excelsa . 

Opis: 
Średniej wielkości drzewo, krzew (także płożący) osiągający maksymalną wysokość 6–15(–20) m, zwykle z ciągłym, nierozgałęzionym pniem. 
Młode drzewa mają koronę piramidalną, starsze drzewa mają korony nieregularne i szerokie. 
Kora młodych drzew jest gładka, później włóknista, łuszcząca się pasmami. 
Gałązki są wyraźnie czworokątne, mają grubość 1,2–2 mm, początkowo zielone, później czerwonobrązowe i szorstkie ze względu na skierowane do tyłu łuskowate liście. Młode liście są igłowate, mają 5–8 mm długości, 1,5–2 mm szerokości i są zaostrzone. 
Liście dorosłych roślin są skrzyżowane, łuskowate, romboidalne, mają 2–3(–5) mm długości, są zielone do żółtozielonych i po roztarciu wydzielają intensywny zapach. Szyszki męskie są jajowato-kuliste, długości 2–3,5 mm, na końcach gałęzi znajdują się płaskie pręciki (8–12), kwitną wczesną wiosną. Szyszki żeńskie są siedzące lub na krótkiej szypułce, kuliste, o średnicy 2–3 mm, początkowo niebieskozielone. 
Dojrzałe, pogrubione szyszki są kuliste, mają średnicę 7–13 mm, są ciemnoniebieskie do czarnych i pokryte szronem. 
Łuski owocujące są 4–6, krzyżują się, są różnej wielkości, całkowicie zrośnięte. 
Szyszki zawierają 1–2, rzadziej 3, jajowato-kuliste lub półkuliste, jasnobrązowe nasiona, które dojrzewają w ciągu 18 miesięcy.

Zamieszanie: 
Różni się od gatunku Juniperus Excelsa grubszymi, kwadratowymi gałązkami o średnicy 1,2–2 mm ( J. excelsa 0,7–1,3 mm) i bardziej zielonymi (nie szarozielonymi) liśćmi. Zgniecione liście mają silny zapach. 
Jałowce są prawie czarne.
https://botany.cz/cs/juniperus-foetidissima/

[Obrazek: attachment.php?aid=79236]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: