Jodła
#8

   
   
       
       
       
Abies Concolor (Gordon et Glend.)Lindl. ex Hildebr.)
Gatunek drzewa należący do rodziny sosnowatych.
Występuje w centralnej części Ameryki Północnej, na obszarach górskich w Kalifornii, Utah i Kolorado.
W Górach Skalistych rośnie na wysokościach do 3500 m n.p.m.
źródło

Występowanie: 
Zachodnia Ameryka Północna – góry zachodniej i południowo-zachodniej części USA oraz północno-zachodniego Meksyku. 
Po raz pierwszy sprowadzono go do Czech w 1845 roku.

Ekologia: 
Rośnie na terenach o długich zimach, z opadami wynoszącymi 510–890 mm rocznie, głównie w okresie wegetacyjnym. 
Najlepiej rośnie na średnio-głębokich, bogatych, wilgotnych, ale wystarczająco napowietrzonych piaszczystych lub gliniasto-piaszczystych glebach na północnej ekspozycji, niezależnie od skały macierzystej. 
Może również rosnąć na suchych, płytkich, nierozwiniętych glebach, nawet na sterylnych podłożach skalnych. Żyje około 300 lat lub dłużej.

Opis: 
Krępe drzewo o wysokości 25–58(–61) m, średnicy pnia 0,5–1,65(–2,71) m, o stożkowatej, kopulastej koronie, gdy dojrzeje. 
Kora jest jasnoszara, u młodych drzew pokryta pęcherzykami żywicznymi, a u starych drzew jest podłużnie bruzdowana. Młode pędy są błyszczące, żółtozielone do oliwkowych, początkowo z nielicznymi, rdzawobrązowymi włoskami, później nagie. 
Starsze gałęzie mają barwę szarozieloną do czerwonobrązowej. 
Pąki zimowe są owalne lub okrągłe, żółtawe do jasnobrązowych, silnie żywiczne. 
Igły rzadko i nieregularnie ułożone, lekko sierpowate, wyprostowane, długości 4–7 cm, szerokości 2,5–3 mm, tępo zakończone na wierzchołku, po obu stronach szaro-niebiesko-zielone do szarych, z niewyraźnymi paskami na spodzie (po obu stronach wyglądają tak samo). 
Szyszki męskie na pędach jednorocznych, cylindryczne, długości 12–20 cm, z różowoczerwonymi pylnikami, szyszki żeńskie mają długość około 3,5 cm. Szyszki cylindryczne do eliptycznych, długości 7–12 cm, szerokości 3–3,5 cm, zielonkawe lub fioletowe. Łuski nasienne mają 2,5–3 cm długości i 3–3,5 cm szerokości, łuski podtrzymujące są krótsze, nie wystają poza szyszkę. 
Nasiona mają kształt klina, długość około 8–12 cm, ze ściętym skrzydełkiem. 
Szyszki dojrzewają od końca września do października.

Zastosowanie: 
Abies concolor był uważany w USA do 1962 roku za gatunek niepożądany ze względu na jakość drewna. 
Obecnie drewno tego gatunku znajduje w jego ojczyźnie wszechstronne zastosowanie, najczęściej jako drewno konstrukcyjne i sklejka.
W naszym kraju najczęściej wykorzystywaną w ogrodnictwie jodłą introdukowaną jest jodła występująca w wielu odmianach, ceniona głównie ze względu na wysoką dekoracyjność.
W swoim naturalnym środowisku jest mniej odporna na cień niż inne jodły, ale zazwyczaj bardziej niż większość drzew rosnących razem z nią w naturalnych siedliskach. Może przetrwać na niższym poziomie przez długi czas, nie tracąc zdolności do dalszego wzrostu.

Uwaga: Czyste, równomiernie rozrośnięte pędy są stosunkowo łatwe w uprawie i mogą być niezwykle wydajne. 
W niższych partiach Kalifornii jest to gatunek agresywny, którego liczebność utrzymuje się w odpowiednich granicach dzięki naturalnym pożarom. 
Ograniczenie częstotliwości występowania tych pożarów (do ok. 20 lat) prowadzi do dominacji tego gatunku drzewa na siedliskach, na których wcześniej występował jedynie jako gatunek domieszkowy, a następnie do powstania niejednorodnych stanowisk Świerka Pospolitego.
Zmiany te są niepożądane głównie w drzewostanach z udziałem mamutowca olbrzymiego ( Sequoiadendron giganteum ), gdzie zagrażają jego naturalnej sukcesji. 
W USA problem ten rozwiązuje się za pomocą kontrolowanych pożarów naziemnych. 
Metoda ta uwalnia glebę od szkodnika Abies concolor i grubej warstwy ściółki, przygotowując w ten sposób odpowiednie podłoże do rozmnażania sekwoi.
https://botany.cz/cs/abies-concolor/

[Obrazek: attachment.php?aid=79236]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości