23-01-2024, 13:58
Gná-Gna
W mitologii nordyckiej, jedna z trzech (razem z Fullą i Hlín) Służek Bogini Frigg.
Frigg posyła ją do załatwienia najważniejszych spraw na całym świecie, dlatego też Gna posiada konia o imieniu Hófvarpnir, który może latać.
Jest jedną z czternastu Bogiń opisanych przez Snorriego Sturlusona.
Snorri Sturluson opisuje Służebnice równie potężne jak Bogowie Asów, jednak w zachowanych tekstach nordyckich jest niewiele wzmianek o nich.
Te nordyckie Boginie pojawiają się bardzo rzadko w Poetyckiej Eddzie i Prozie Eddzie , ale czasami pojawiają się na Runach Ochronnych .
Służące Frigg
Służące Frigg są również nazywane Boginiami Ásynjur
W staronordyckich mitach i sagach są to boginie o mocach dorównujących Bogom Asów z Asgardu i Valhalli.
Jak poświadczono w Prose Edda, służebnice Frigg to:
Eir
Pełna
Gefjon
Gna
Hlin
Lofn
Saga
Sjöfna
Snotra
Syn
Var
Vör
Bogowie Asy mają wiele ksiąg opisujących ich pochodzenie i ostateczny los w Ragnarök, ale tego samego nie można powiedzieć o Boginiach Nie oznacza to, że Vikingowie nie darzyli ich wielkim szacunkiem, ponieważ źródła historyczne dowodzą, że tak było.
Sugeruje to po prostu, że współczesne interpretacje (często widziane z perspektywy chrześcijańskiej zdominowanej przez mężczyzn) pomijają te Nordyckie Boginie w tekstach germańskich.
Gná, Bogini Pełni
Uczeni tłumaczą Gná jako Boginię Pełni, która służy jako posłanka Frigg .
Jej imię jest często tłumaczone jako oznaczające wieżę lub szybowanie, nawiązując do tego, jak lata nad powietrzem i morzem na swoim koniu.
Niektórzy uczeni sugerują, że jej imię jest także dosłownym tłumaczeniem hałasu wydawanego przez jej konia.
Gná zbiera modlitwy tych, którzy modlą się do Frigg, a następnie zanosi te wiadomości z powrotem do Frigg.
Jest podróżującą służebnicą, która nie lubi przebywać zbyt długo w jednym miejscu i podróżuje po dziewięciu krainach od Asgardu, Hel i Midgardu .
Gná jest istotną boginią na dworze Frigga, ale w zachowanych tekstach nordyckich jej koń Hófvarpnir odgrywa równie ważną rolę w islandzkich mitach.
Hófvarpnir, Koń Gná
Hófvarpnir oznacza miotający kopytami lub kopiący kopytami.
Jest dzieckiem Hamskerpira i Garðrofy i ma imponujące zdolności latania w powietrzu i wodzie.
Podobnie jak rumak Odyna, Sleipnir , Hófvarpnir może podróżować do miejsc często zakazanych przez bogów Asów i Vanów, takich jak Hel.
Jej koń Hófvarpnir sprawia, że Gná wyróżnia się na tle innych Bogiń, ponieważ na swoim koniu może podróżować nie tylko w powietrzu, ale także w innych światach.
Uczeni rysują bardzo wyraźne granice pomiędzy zdolnościami Hófvarpnira i rzymskiego Pegaza, który potrafił również latać w powietrzu.
Atesty Gna
Poświadczenia Gná są ulotne i pojawia się ona jedynie w Prose Edda Snorriego Sturlusona.
W 35. rozdziale Gylfaginning bezimienny bóg Wanów zauważa coś przelatującego w powietrzu.
Gná poprawia je, stwierdzając, że to nie ona latała, ale jej koń Hófvarpnir, a także opisuje rodziców Hófvarpnir jako Hamskerpir i Garðrofa (o których wiemy bardzo niewiele).
W dalszej części Prozy Edda Snorri Sturluson wymienia Gná jako 13. Boginię na liście 27 bogiń Ásynjur w Skáldskaparmál .
https://norsemythologist.com/gna/