Jaki rodzaj kart dla początkującego?
#1

Cześć Uśmiech

Zainteresowałem się trochę tematyką wróżenia i stwierdziłem - czemu nie, może sam bym spróbował. Nie wiem, czy to prawidłowe podejście, bo być może robię źle - nie wiem, czy mam predyspozycje do tego, ale nie odczuwam na pewno jakichś mitycznych mocy, jak niektórzy... Po prostu z ciekawości chciałbym spróbować.

Zastanawiam się nad wyborem rodzaju kart. Które byłyby najlepsze dla początkującego?

Najpopularniejszy jest chyba tarot i wydaje mi się, że najwięcej źródeł i pomocy znajdę właśnie dla niego, ale zaciekawiły mnie także karty Lenormand. A co z kartami anielskimi lub cygańskimi?

Być może moje pytania są nie na miejscu lub typowe, ale wierzcie mi, próbowałem w Internecie znaleźć jakieś informacje na temat wyboru rodzaju kart dla początkujących, ale w zasadzie wszystko opiera się już na wyborze konkretnej talii np. tarota, a nie rodzaju kart.

Czy możecie ewentualnie krótko scharakteryzować te rodzaje kart? Albo polecić jakieś strony internetowe, gdzie sobie będę mógł o nich poczytać, porównać itp? A może sami możecie coś doradzić?

Proszę o poradę Uśmiech
Odpowiedz
#2

A może runy, ewentualnie karty runiczne (tutaj napomknę tylko, że talia "The Power of the Runes" jest piękna)? Oczko Łatwiej byłoby nauczyć się ich znaczenia, bo to tylko 25 sztuk. No i runy można zrobić samemu.
Tarot jest o tyle fajny, że najpopularniejszy i dlatego na forach ezoterycznych jest sporo warsztatów tarotowych, na których można poćwiczyć swoje interpretacje. 
Może poprzeglądaj w internecie talie poszczególnych rodzajów kart i wybierz te, które najbardziej ci się spodobają? 
Tutaj jest trochę napisane o kartach: klubmagii.pl/rodzaje-kart
Odpowiedz
#3

Tylko że do tych run/kart runicznych też chyba nie za wiele można znaleźć poradników itp...
Odpowiedz
#4

Hatake00, to głównie zależy od tego jakich odpowiedzi oczekujesz od kart, i od tego ile czasu chcesz poświęcić na naukę. Oczko
Różnice polegają na sposobie czytania kart, ich ilości w talii, no i że tak powiem "głębokości" odczytu.

W dużym uproszczeniu:

Tarot może być "przygodą" na całe życie, w zasadzie nigdy nie powiesz że wiesz już o nim wszystko. 78 kart (ale można zacząć od samych 22 Wielkich Arkan Tak ), mnóstwo kombinacji, najróżniejsze interpretacje kart w zależności od pytania i pozycji w rozkładzie - a dodatkowo bardzo istotna (dla niektórych - najważniejsza) rola intuicji. W zamian otrzymujesz do ręki narzędzie, które może Ci nie tylko pomóc w odpowiedziach na najprostsze pytania, ale wręcz odpowiedzieć na wiele życiowych dylematów i podpowiedzieć drogę rozwiązania każdej sytuacji (jeśli tylko jest to zależne od Ciebie) - a tym samym pomóc w doskonaleniu swojego życia. To talia najbardziej złożona, ale jednocześnie najbardziej uniwersalna... daje odpowiedzi na pytania zarówno proste, jak i skomplikowane, psychologiczne.

Kipper, Lenormand, karty cygańskie - wymagają nauki znaczenia kart, jednak kart w talii jest mniej niż w Tarocie (36), mają one konkretne znaczenie, a ich odczyt opiera się na powiązaniach pomiędzy nimi i ich miejscu w rozkładzie. Natomiast karty te nie pozostawiają miejsca na jakieś dodatkowe "głębsze" interpretacje, po prostu odpowiadają na konkretne pytania. To systemy bardziej "matematyczne", oparte na umiejętności łączenia znaczenia poszczególnych kart - tak więc intuicja tu nie jest aż tak potrzebna.

Karty Anielskie i karty Oracle (wyrocznie) - tu nie jest potrzebna żadna wiedza. Kupujesz karty, do nich masz dołączoną książeczkę z opisami znaczenia poszczególnych kart - i już możesz wróżyć.  Oczko Jednak zakres działania tych kart jest nieco inny... nie na wszystkie pytania dostaniesz jasne odpowiedzi, przy tym - w przypadku wielu talii kart Anielskich - często pominięte są w ogóle karty negatywne. Na ogół trudno więc zadać tym kartom takie pytania jak np. "czy mąż mnie zdradza?", albo "jak będą wyglądać moje finanse w lipcu?". Służą one raczej do analizy sytuacji, zagłębienia się w nią, do medytacji, zastanowienia się nad problemem, szukania wskazówek co do metody postępowania - a także otrzymania wsparcia od Aniołów. Uśmiech  Odpowiadają najlepiej jeśli chcemy się nad czymś zastanowić, czemuś przyjrzeć, uzyskać poradę, wskazówkę itp. ...np. "co jest najważniejsze w tej sytuacji?", "dlaczego tak się dzieje?", "jeśli popełniam błąd - czego on dotyczy?", "nad czym powinnam popracować w tym związku?" itp.

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#5

LeCaro, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Uśmiech Wygląda na to, że ten tarot to chyba nasensowniejsza opcja...
Odpowiedz
#6

Powodzenia w nauce.  Uśmiech

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#7

Przejrzałem różne talie i najbardziej podobają mi się: Mistyczny Kipper i Mistyczny Lenormand. Nie potrafię zdecydować się na żaden z tych rodzajów kart. Język Choć przyznam szczerze, że jak przeglądałem przykładowe karty, to więcej skojarzeń miałem do Mistycznego Kippera - ale może dlatego, że karty są bardziej dosłowne?

Podobno te talie z serii „Mistyczny” nie nadają się właśnie za bardzo dla początkujących...
Odpowiedz
#8

Nie wiem jak z Kipperem, ale jeśli chodzi o karty Lenormand, to z całą pewnością tego typu karty, jak to ująłeś - "Mistyczne", nie są dla osób początkujących. W kartach Lenormand najważniejszy jest symbol i on oczywiście może być przedstawiony w różnorodny sposób, przez różnych autorów talii, lecz jest to jedynie kwestia estetyki i czyiś upodobań. Są gusta, a piękno to rzecz umowna. Im prościej tym lepiej jeśli chodzi o naukę wróżenia z tych kart np. jeśli mamy kartę 9 Bukiet, to powinien być związany i ścięty bukiet kwiatów, a nie np. kwiaty rosnące na polanie, ponieważ mają już zupełnie inne znaczenie, a samą polanę mamy zawartą w innej karcie - 2 Koniczyna. Absolutnie nie pomaga początkującym w nauce też to, jak talia kart jest "na bogato" zdobiona, ponieważ prawidłowa i pełna wróżba z kart Lenormnad w swojej podstawie to Wielka Tablica, gdzie rozkładamy wszystkie 36 kart i wyobraź sobie jak odczytywać karty, kiedy musisz najpierw szukać i upewniać się, gdzie leży i co to jest za karta. Im przejrzysta talia, tym łatwiejszy odczyt ... Kolejnym ważnym czynnikiem jest też to, że powinniśmy zauważyć do kogo dana talia kart jest adresowana, ci bardziej zaawansowani, przede wszystkim znający podstawy, mogą sobie pozwolić na różnego rodzaju ustępstwa odbiegające od tradycji. W kartach Lenormnad nie powinno być takiej sytuacji, że wizerunek jednej karty przedstawia w sobie kilka innych kart. Tak się dzieje np. kiedy obraz jednej karty pokazuje dziecko, które czyta książeczkę misiowi i może jeszcze lisek temu się przygląda, wówczas mamy do czynienia z 4 kartami w jednej karcie i można łatwo pomylić się o jaką kartę chodzi (pozostaje nam jedynie numer na karcie, który nie zawsze widnieje, jak i garnitur zostaje pominięty) 13 Dziecko, 15 Niedźwiedź i 26 Książka oraz 14 Lis. W takim przypadku często mamy do czynienia z czymś, co mocno odbiega od tradycyjnej metody odczytu kart Lenormand, ponieważ zwykle autor takiej talii po przez obraz chce wyrazić przekaz płynący z karty Lenormand. Zwykle w ten sposób Tarot jest  przedstawiany i o ile tutaj to się sprawdza i często bywa bardzo pomocne w odkrywaniu kolejnych aspektów zawartych w danej karcie, to przy kartach Lenormand nie koniecznie może to zdawać egzamin, wręcz przeszkadza. Nie twierdzę, że jest to złe, lecz jedynie kwestią gustu oraz mocno odbiega od podstaw i warto aby osoba początkująca wiedziała o tym, z czym pracuje i czyją szkołę przyswaja, ponieważ jest mu z nią "po drodze". Warto pamiętać o tym, że odczytywanie kart Lenormand nie polega na przyglądaniu się czyjeś wizji artystycznej, ani zawartym szczegółom na jednej karcie, a dla początkujących taka sugestia płynąca z wizerunku na karcie może wręcz utrudniać pracę z kartami.
Odpowiedz
#9

Barbara, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Masz rację, że karty Lenormand posiadają ściśle określone znaczenia i dodatkowa interpretacja może tylko utrudnić odczyt.
Odpowiedz
#10

A ja w weekend kupiłam karty anielskie - przesłania aniołów każdego dnia inne. Są one kartami bardzo pozytywnymi. Każda z kart posiada opis a ponad to załączona jest do nich książeczka z jeszcze "głębsza" interpretacja. Mam nadzieję , że dobrze zrobiłam  kupując te karty  Uśmiech
Odpowiedz
#11
Muzyka 

Karty wybieramy intuicyjnie takie ktore przemawiają do nas .Ja wybrałam Złoty Tarot i razem się dopasowujemy.
Odpowiedz
#12

Jeśli Ktoś znalazł się na tym forum -czy innym ? To znaczy że coś Cię tutaj przyciągnęło.
Każdy jest początkujący .., czy jako dziecko odrazu mówis płynnie ? 
Z kartami.jest podobnie uczymy się z niego korzystać.
Karty pokazują sytuację w różnej pozycji. Tak jak ludzie mają charaktery ( dla jednego upaść na chodniku to ból i zadrapanie kolana. Dla innej osoby to przewrócenie się ale przecież każdemu się zdarza) 
Każdy ma inny punkt myślenia i podejścia do spraw 

Jak karty wybrać ? Intuicyjnie czyli pójść do sklepu i wybrać . 
Być może że talia kart będzie ostatnia czyli sama będzie czekać na swojego właściciela.
Poza tarotem można samemu zrobić własne runy , na kamyczkach wyryć ich znaki. 
Po zakupie najlepiej nosić przy sobie talię kart , aby powstało połączenie energetyczne.
Odpowiedz
#13

Jeżeli chodzi o tarota to w zasadzie dla początkującego wchodzą w grę jedynie Rider-Waite, oraz Marsylski - edycja Fournier jest dobra, Nicolas Conver też.

Dlaczego? Wszystko to są talie klasyczne, posiadającą niezbędną symbolikę, ustawienia postaci, detale i smaczki. Poza wartościami estetycznymi, jest w nich przede wszystkim Wiedza(świaomie z wielkiej litery). 

W Marsylskim ma w zasadzie wszystko, ale Waite też, a także jedną bardzo ważną przewagę - małe karty które były rewolucyjne, z powodu że każda jest inna - obrazkowa, a każdy obraz wart jest tysiąca słów. 

Są oczywiście inne wspaniałe talie, natomiast przygodę warto zacząć od powyższych.

A nawet jeżeli ktoś ciąży ku jakiejś "egzotycznej" talii, to można oczywiście ją nabyć, ale warto w celach dydaktycznych zaopatrzyć się również w którąś z klasycznych. Być może nawet warto byłoby zacząć od dwóch lub trzech talii, tak żeby jako zaawansowany, nie mieć problemów z pracą z pięcioma czy nawet sześcioma.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości