Wicca i magia jako forma rytuału religijnego.
#1

Chciałbym tworzyć nowy wątek, mam nadzieję że ta tematyka zainteresuje forumowiczów. Z własnych przekonań religijnych i wiary jestem Wiccaninem. Choć nie tylko, gdyż interesują mnie także inne religie, niemniej jednak to właśnie Wicca stanowi trzon moich praktyk. Uważam, iż nieodłącznym elementem tej wiary jest magia jako forma oddawani czci Bóstwu. Praktykuję już od kilku ładnych lat, zatem jeśli ktoś ma pytania, uwagi, sugestie to chętnie odpowiem.
Odpowiedz
#2

Możesz pisać na ten temat tutaj...
Zobaczymy...jeśli rozwiniesz temat...zastanowię się gdzie wątek przykleić...

[Obrazek: attachment.php?aid=68916]
Odpowiedz
#3

Patrix, napisz w co się wierzy będąc Wiccaniniem  Myśli
Odpowiedz
#4

(18-10-2017, 19:55)Tarofides napisał(a):  Patrix, napisz w co się wierzy będąc Wiccaniniem  Myśli

Pytanie o dość rozległej odpowiedzi. Napisano już nie jedną książkę na ten temat, szczególnie rynku anglojęzycznym. Niemniej jednak postaram się na nie odpowiedzieć, w bardzo wielkim skrócie. Nawet nie odpowiedzieć a prześlizgnąć się przez temat.  Niestety, Wicca nie jest religią jednorodną. Pomiędzy poszczególnymi Covenami (czyli lokalnymi zbiorowościami) potrafią być niekiedy spore różnice.

Na początku trzeba wyjść od samego słowa religia. Zgodnie z definicją to zbiór wierzeń i praktyk, który określa relacje między bogiem, bóstwem, świętością a człowiekiem lub grupą ludzi. Definicja jest potrzebna do dalszych rozważań.

1. Bóg, Bogowie, Sacrum
Wicca to religia panteistyczna. Uważamy że Bóg to cały wszechświat. Znajduje się wszędzie, w każdej cząsteczce i każdej istocie. Wszystko jest częścią wszechświata, w którym zawierają się aspekty dobra i zła. My Wiccanie, postrzegamy jedynie emanacje Boga w postaci Boga Ojca i Bogini Matki. Jest to symbol dualizmu, dobra i zła, które się wzajemnie uzupełnia i jedno bez drugiego nie może istnieć.

2. Żywioły.
Wg. wierzeń Wicca wyróżnimy 5 żywiołów: powietrze, ogień, woda, ziemia i eter (duch). Symbolicznie przedstawia się to za pomocą pentagramu. Uznajemy żywioły zarówno w formie symbolicznej jak i dosłownej za pierwotną siłę i materię stworzenia. Siła i moc żywiołów jest używana bardzo często w rytuałach magicznych. Najwyższym elementem jest eter (duch) który przenika wszystko. Każdy żywioł wpływa na inny i wszystkie istnieją równocześnie.

3. Życie pozagrobowe.
Myślę że nieodłączny element każdej religii. W różnych Covenach bywają w tym różnice, jednak znaczna większość Wiccan wierzy i uznaje reinkarnację. Oczywiście celem naszych żyć jest (jak w religiach wschodu) wyjście z koła inkarnacji i połączenie się z wiecznym Bogiem. Uznajemy także inne istoty takie jak duchy przyrody itd. zamieszkujące równoległe rzeczywistości.

4. Magia
Chyba najbardziej charakterystyczny element Wicca. Wyjdźmy wpierw od samej definicji tego słowa. Magia to metody i działania mające zmienić rzeczywistość zgodnie z wolą maga za pomocą metod i sposobów nie znajdujących ani potwierdzenia ani wyjaśnienia we współczesnej nauce.
Stawiamy bardzo duży nacisk na Magię, jest to dla nas jedna z metod oddawania czci Bogu i Bogini. Także stanowi sposób na realizację celów i samorealizację duchową.

Artykuł mojego autorstwa. Jedynie podobne definicje można znaleźć w encyklopediach i słownikach.
Odpowiedz
#5

Cześć, dziękuję Ci za odpowiedź, mniej więcej tyle chciałem wiedzieć  Uśmiech
Odpowiedz
#6

Nie ma problemu. Jak będą jeszcze pytanie to chętnie odpowiem. Uśmiech
Odpowiedz
#7

Wicca...Ten temat bardzo mnie interesuje, czytam obecnie, dokładnie dzisiaj, teraz,  książkę w której jest wzmianka o tej religii, temat mnie zainteresował i chciałabym wiedzieć nieco więcej na temat Wiccanów, coś więcej niż zostało napisane na wikipedii i wicca.com
Czy możesz polecić jakieś książki godne uwagi?
Odpowiedz
#8

Gerald Gardner - "Współczesne czarownictwo"
Raymond Buckland - "Księga Czarostwa Buckland'a"
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości