0 - Głupiec (Wędrowiec)
#23

anastazja23 napisał(a):Do tej pory mi pokazał :

w finansach : ślizganie się, dajemy radę ale problem jest, jak przepuścimy to zaraz coś wpada ale brak stabilizacji
U mnie również ta karta pojawia się dość często w takim znaczeniu. często też Wędrowiec pokazuje się pod postacią mężczyzny, który nieco miesza w moim życiu.
Odpowiedz
#24

0 Głupiec

[Obrazek: 00-Major-Fool1.jpg]
Dla mnie karta 0 Głupiec to zawsze nowy początek.
Nowo narodzone dziecko( chłopiec), nowe miejsce pracy, nowy związek, nowa droga.
Coś w czym będziemy musieli się dopiero odnaleźć.
Beztroska, infantylność, niewiedza i wielki optymizm to cechy 0 Głupca.
Czasami, nie za często Oczko , to karta osoby naprawdę głupiej.
Jeśli chodzi o finanse to nowa firma, entuzjazm i zapał do pracy, współpraca z młodymi osobami.
W relacjach partnerskich to nowy partner, z reguły młodszy, miłość od pierwszego wejrzenia.
Niestety bywa też oznaką związku niedojrzałego, taka - zabawa w dom.
Zdarzyło mi się zobaczyć w tej karcie osobę panicznie bojącą zostać rodzicem, z reguły mężczyznę.
W sprawach zdrowotnych ta karta mówi mi o chorobach wieku dziecięcego, przeważnie zakaźnych
i wadach wrodzonych, z czego często w wieku dorosłym wynika wiele chorób.
Odpowiedz
#25

W pytaniach co on czuje wychodzi mi na mezczyzne, ktory do konca sam nie wie czego chce, gdzies przeczytalam opinie, ze jest "zakrecony jak mlynek" i to trafne okreslenie. On nie jest pewny tego co czuje, albo nie jest pewny czy ciagnac to relacje, czy dzialac, czy to co czuje to zauroczenie czy chwilowa fascynacja tylko. Takie dziecko we mgle - z reszta u mnie w talii (Klimt) to mezczyzna, ktory zakrywa oczy, idzie przed siebie ale sam nie wie gdzie. Wazne jest, ze nie podejmuje decyzji czy zawrocic czy zboczyc z drogi, idzie i tak jakby czeka na to co sie wydarzy. A co sie wydarzy - to juz zalezy od dalszych kart.
Odpowiedz
#26

Bylismy juz spakowani i gotowi do wyjazdu. Oczywiscie polozylam gdzies klucze. Nie mialam juz czasu szukac wiec zapytalam gdzie sa klucze . w odpowiedzi otrzymalam Glupca. Lezaly na torbie podroznej Uśmiech
Odpowiedz
#27

0 - Głupiec

1. Tak/Nie - w moim odczuciu karta w generalnych odpowiedziach daje stwierdzenie negatywne (nie).
2. Praca - pochopna decyzja, brak dochodów, brak podwyżki.
3. Biznes - związany z dziećmi np. przedszkole, żłobek, sklep z artykułami dziecięcymi.
4. Miłość, związek - brak miłości, brak uczuć, co najwyżej chwilowe zauroczenie. Symbol hulaki, "zabawiacza" którego nie interesuje stabilność w związku a jedynie krótka przygoda.
5. Zdrowie - choroby wieku dziecięcego i młodzieńczego np. trądzik, świnka, różyczka
6. Miejsce - plac zabaw, przedszkole, szkoła
7. Charakter/usposobienie - lekkoduch, hulaka, podejmuje decyzje po wpływem chwili, nie zastanawia się, mało czym się przyjmuje, niedojrzały
8. Ubiór - strój młodzieżowy
9. Wygląd - blondyn/blondynka z długimi włosami, osoba szczupła
10. Ostrzeżenia - pochopną decyzję podjąłeś, błędną. Zmień to, zastanów się jeszcze raz, na spokojnie i z rozwagą.
11. Rady - zmień działanie, zmień zachowanie, jeśli coś planujesz to zbyt pochopnie. Zamień obecna decyzję.

Moje osobiste przemyślenia. Nie kopiuję tego z żadnej książki zatem link/bibliografia nie jest potrzebna. Fakt, w nauce Tarota korzystałem z książek ale "żywcem" tego nie kopiuję.
Odpowiedz
#28

Moja refleksja noworoczna https://www.ezoterum.pl/publikacje/taroc...rocie-541/
„Od zawsze on już wiedział, że „zero” jest jemu dane.
Początek, koniec, wszystko i nic, to jest mu przypisane.”
E. Winiarska „Mądry Głupiec”

Zbliża się koniec roku, w związku z tym zastanawiamy się częściej nad tym co udało nam się osiągnąć, do czego chcemy dążyć, z czego jesteśmy zadowoleni, a co przydałoby się zmienić. Końcówka roku, to zazwyczaj jest to czas rozliczenia i refleksji nad tym, co było oraz okres składania obietnic sobie i innym. Dla niektórych, może to być czas na pozostawienie za sobą tego co już było. Czas na wędrówkę, która pomoże uzmysłowić sobie czego tak naprawdę chcemy oraz na poszukiwanie nowych rozwiązań.

W podróż tą możemy wyruszyć wraz z tarotowym Głupcem przepełnionym entuzjazmem dziecka i spontanicznością z jaką wita ono wszelkie nowe zadania. Od tej karty rozpoczyna się talia Tarota, a wielu teoretyków objaśnia sceny dziejące się na 22 kartach atutowych, jako kolejne przygody Głupca. Karta ta zwykle oznaczana jest cyfrą zero lub nie ma numeru i przyporządkowana jest do znaku Bliźniąt.

Nazwa karty może pozornie budzić nieciekawe skojarzenia i mieć znaczenie pejoratywne. Przecież każdy z nas wie kogo określa w znaczeniu potocznym słowo „głupiec”. Mianem tym zazwyczaj określamy człowieka nieodpowiedzialnego, niedojrzałego lub o ograniczonym potencjale intelektualnym. Pamiętajmy jednak, że źródła pochodzenia tego słowa możemy upatrywać w czasach, kiedy to na przełomie XVI/XVII w. na dworach zatrudniano błaznów którzy, nie tylko zabawiali możnych tego świata, ale również poddawali ostrej krytyce ich poczynania, tworząc cięte dowcipy polityczne i obyczajowe. Ośmieszali głupotę i hipokryzję, fanatyzm, pruderię oraz nieudolność. Głupiec może także symbolizować nonkonformistów czyli ludzi, którzy w swoich poczynaniach nie kierują się ani wiedzą, ani logiką, których nie można „zaszufladkować”, albowiem do celu dążą i osiągają go, kierując się sobie wiadomymi sposobami czyli własną intuicją oraz wiarą w słuszność tego, co robią. Równocześnie zachowują oni niewinność dziecka, które nie zna zagrożeń, nie boi się niczego ani nikogo. W swoich przedsięwzięciach wykazują się odwagą, radością, niewinnością, otwartością i spontanicznością, czyli cechami charakterystycznymi dla człowieka z czystym sumieniem.

Osoba w tej karcie jest pełna ciekawości świata i ludzi, której nie ograniczy i nie unicestwi żadna przeszkoda. Jest ona przywiązana do piękna i estetyki. Cechuje ją ogromna odwaga oraz dążenie do osiągnięcia absolutnej wolności i wyrwania się ze stereotypów. Głupiec wykorzysta wszystkie swoje możliwości, aby bez ograniczeń i w sposób swobodny pokonać swoją drogę. Jest on odważny i wolny, pełen zachwytu i miłości do wszystkiego tego co odkrywa, w związku z tym bywa czasem nieobliczalny. Tak naprawdę w karcie Głupca można być w swej życiowej drodze wiele razy, bądź to z własnej woli, albo też wówczas kiedy stwierdzimy, że mamy już pewnych rzeczy dosyć, nie tak chcemy żyć i zapragniemy wszystko zmienić. Zazwyczaj decydujemy się wtedy na nowy początek naszej drogi człowieczej, która zaczyna się w punkcie zero, zarówno intelektualnym jak i duchowym oraz uczuciowym. W trakcie tej wędrówki może okazać się, że mieliśmy wcześniej inne pojęcie o świecie i zmienimy swoje przekonania oraz sami zaczniemy się zmieniać. Zaczniemy kształtować siebie na nowo, od początku. W trakcie tego procesu możemy poczuć się jak dziecko, które dopiero co uczy się chodzić, mówić, żyć, kochać, tworzyć oraz dostrzegać inne wartości. Wędrówka z Głupcem może również uświadomić nam, że wszystkie prawdy są jeszcze do osiągnięcia, a nasza otwartość i odwaga mogą sprawić, że Głupiec przeobrazi się z czasem w mędrca, który wie, że porażka oraz krzywda to doświadczenia, które nas wzbogacają i czynią silniejszymi. Wyruszając w podróż z Głupcem nie zapominajmy jednakże o tym, że noszona w naszym sercu dobroć, nie powinna przeradzać się w naiwność, ponieważ świat bywa brutalny. Nie pozwalajmy wykorzystywać się przez innych ludzi, uczmy się asertywności i pamiętajmy, że w niektórych sytuacjach milczenie jest złotem, ponieważ wbrew pozorom nadmiernej szczerości nikt nie lubi. Skupmy się bardziej na sobie, a na pewno będzie nam dane dostrzec, że w istocie ludzkiej jest tyle możliwości i tyle uczuć, że szkoda, aby nie poznawała ona życia w pełni i tkwiła ciągle w miejscu - w jednej pracy, w tym samym kręgu znajomych, zainteresowań lub zamieniła się w bluszcz oplatającym mimo wszystko i wbrew wszystkiemu jednego partnera.
Odpowiedz
#29

Tarotowy Głupiec wydaje się człowiekiem absolutnie wolnym, pozbawionym ograniczeń, uprzedzeń i schematów myślowych. Jest jak dziecko, które z radością i wielkim zaciekawieniem poznaje świat, nie obawiając się jego niebezpieczeństw. Nie obawia się ich, bo nie jest ich świadomy. Kieruje się instynktem, zaufał światu, który go fascynuje; wyruszył w podróż, która będzie nauką poprzez doświadczanie. Dla mnie Głupiec jest jak tabula rasa - czysta tablica czekająca na zapisanie.
Nazwa "Wędrowiec" uszlachetnia przesłanie tej karty i pięknie nawiązuje do toposu wędrówki - jednej z czołowych metafor życia w tekstach kultury, którą tak lubią poeci różnych pokoleń, m.in. Leopold Staff:

Niech cię nie niepokoją 
cierpienia twe i błędy.
Wszędy są drogi proste,
lecz i manowce są wszędy.
O to chodzi jedynie,
by naprzód wciąż iść śmiało,
bo zawsze się dochodzi 
gdzie indziej, niż się chciało (...)

W mojej praktyce wróżbiarskiej Głupiec jednak najczęściej (choć nie zawsze!) pozostaje głupcem  Oczko
Zwykle pokazuje mi, w sposób bardzo dosłowny, sytuację "0" oraz niewiedzę, błądzenie. Pokazał np. dwukrotnie człowieka, który nie rozumie, dlaczego żona chce się z nim rozwieść, a w rzeczywistości po prostu nie miał pojęcia o jej drugim, równoległym życiu uczuciowym. Pokazał ludzi, którzy szukają nowego pomysłu na siebie i innego sposobu zarabiania na życie. W swej najlepszej odsłonie ukazuje mi osoby pogodne, które bez żadnych oczekiwań i bez balastu przeszłości wchodzą w nowy etap swojego życia, gotowe popełniać nowe błędy za cenę przeżycia czegoś świeżego, ekscytującego. Świetnie obrazuje także różne zachowania dziecięce, beztroskie, niefrasobliwe u.... dorosłych ludzi. Kilkakrotnie pokazał dzieci i jakieś problemy w związkach przez dzieci lub... ich brak. I tak jak to przedstawiają różne podręczniki Tarota, pokazuje człowieka przystępującego do nauki czegoś nowego, startującego w jakiejś dziedzinie od zera. 

Podoba mi się teoria, która wskazuje, że Głupiec to jakby suma energii 4 paziów: młodość, świeżość, inicjacja na różnych poziomach, rozpoczynanie czegoś bez gwarancji ukończenia. Zarówno paziowie, jak i Głupiec pokazują często dzieci w różnym wieku (także te dorosłeOczko) i osoby podejmujące naukę. Ale jak przystało na kartę z AW, Głupiec ma znacznie szersze i głębsze znaczenie, jest kartą bardziej "pojemną" niż jakikolwiek paź.
Odpowiedz
#30

Ja też widzę tę kartę jako zagubienie, błądzenie, brak logiki, a nie niestety jako nowy początek.
Odpowiedz
#31

Zetknąłem się z sytuacją, e buty Głupca były białe lub szare, względnie czerwone jak na pierwszym rysunku na początku tego tematu.
Co w takim razie te kolory oznaczają? I czy mogą być warianty karty w ramach kart Ridera-Waite'a z jeszcze innym kolorem butów, np, zielonym?
Co w takim przypadku by oznaczały.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości