Miód Kolendrowy
#1

   
Miód Kolendrowy 
Skąd się bierze Miód Kolendrowy?
Naturalnie Miód Kolendrowy pochodzi z krajów o wysokiej produkcji/eksportie Kolendry, ponieważ pszczoły, w tym pszczoły miodne, są sprowadzane w celu zapylania ich upraw Kolendry. 
Produktem ubocznym tego zapylania jest Miód Kolendrowy, który jest często sprzedawany i dystrybuowany lokalnie i na całym świecie, w zależności od wielkości zakładu.

Kolendra jest uprawiana w wielu częściach świata, a niektórzy z największych eksporterów to; Indie, Chiny, Afganistan, Indonezja, Iran, Turcja, Tanzania i Bułgaria. 
W 2019 r. spośród tych eksporterów Chiny i Indie znajdują się w pierwszej szóstce na świecie pod względem eksportowanego Miodu, w tym Miodu Kolendrowego.

Znaleźliśmy jednego z największych producentów/sprzedawców Miodu Kolendrowego w Polsce (14. największy eksporter Miodu na świecie w 2019 r.). 
Chociaż można go znaleźć w większości krajów, często Miód Kolendrowy występuje w postaci Miodu Wielokwiatowego, czyli wtedy, gdy zebrany miód pochodzi z wielu kwiatów i roślin.

Aby zostać uznanym za Miód Kolendrowy, musi być „monofloralny”, czyli wtedy, gdy nektar pochodzi głównie z jednego źródła; roślina Kolendry.

Jak pszczoły produkują Miód z Kolendry?
W momencie, gdy pszczoła miodna zbiera nektar z Kolendry (kolendry), jest on mieszany z enzymem w pysku pszczoły. Sam enzym jest znany jako inwertaza lub „enzym pszczeli”, który jest wydzielany z gruczołów pszczelich. 
Kiedy pszczoły miodne wrócą do ula, przekażą sobie zebrany nektar z Kolendry, dalej mieszając go z „enzymem pszczelim”.
Zmniejszy to zawartość wody, przekształcając nektar w Miód. 
Następnie osadzają miód Kolendrowy w komórkach woskowych, ale w tym momencie zawartość wody może być zbyt wysoka. 
Aby zmniejszyć zawartość wody, pszczoły miodne będą wachlować skrzydłami nad komórką woskową, co z kolei spowoduje odparowanie części wody.
Po zakończeniu procesu Miód Kolendrowy będzie miał zawartość wody mniej więcej poniżej 20%. 
Następnie zostanie zatkany, a pszczoły miodne powtórzą ten proces od nowa.

Miód Kolendrowy jako środek antyseptyczny
Leczenie ran, takich jak oparzenia i owrzodzenia, to tylko jeden ze sposobów miejscowego stosowania Miodu jako terapeutycznego środka antyseptycznego. 
Wchłaniając wodę i pomagając w osuszaniu ran, Miód Kolendrowy może hamować rozwój grzybów i bakterii.
Oksydaza glukozowa to enzym występujący w Miodzie, który może katalizować produkcję nadtlenku wodoru. 
Surowy Miód Kolendrowy działa jak naturalny antybiotyk i chroni rany przed brudem i innymi substancjami. 
Stosowanie surowego Miodu jako środka antyseptycznego sięga tysięcy lat wstecz lat, nawet przed czasami starożytnego Egiptu.

Miód Kolendrowy vs zwykły miód
Miód Kolendrowy jest najczęściej sprzedawany w postaci surowej. 
Oznacza to, że zatrzymuje pyłek pszczeli, propolis i inne korzystne związki, które są zwykle usuwane przez dokładne filtrowanie lub niszczone przez pasteryzację podczas przetwarzania, przez które przechodzi zwykły Miód.
W stanie surowym będzie naturalnie zawierał wiele, jeśli nie wszystkie z wymienionych powyżej korzyści. 
Dla porównania, zwykły Miód zachowa ten nieco przemysłowy standardowy smak i zwykle brakuje mu kluczowych korzyści i właściwości odżywczych surowego Miodu.
Zwykle wynika to z tego, że „zwykły” masowo produkowany Miód jest dokładnie filtrowany i pasteryzowany. 
Co niestety niszczy wiele elementów antybakteryjnych i aktywnych. 
Badania pokazują, że przetwarzanie Miodu może obniżyć poziom przeciwutleniaczy nawet o (a nawet więcej) 30%.
Redukcja tych przeciwutleniaczy zmniejsza skuteczność Miodu Kolendrowego jako środka przeciwbakteryjnego i przeciwdrobnoustrojowego.

Kiedy należy unikać Miodu Kolendrowego
Powinieneś unikać Miodu Kolendrowego, jeśli masz jakiekolwiek alergie, które mogą powodować wrażliwość na miód lub Kolendrę 
Jeśli masz alergię na pszczoły i nie masz pewności, czy zareagujesz na Miód, skonsultuj się z lekarzem.
Co więcej, surowego Miodu jakiegokolwiek rodzaju, w tym Miodu Kolendrowego, nigdy nie należy podawać dziecku poniżej pierwszego roku życia. 
Dzieje się tak, ponieważ surowy Miód może powodować rzadką, ale poważną chorobę (zatrucie jadem kiełbasianym niemowląt) wywoływaną przez określony rodzaj bakterii.
Kiedy dzieci mają rok lub więcej, zwykle mają silniejszy układ odpornościowy, a ryzyko jedzenia surowego Miodu jest mniejsze.

Czy Miód Kolendrowy jest wegański?
Towarzystwo Wegańskie nie uważa Miodu za weganizm, w tym miód Chabrowy. 
Uważają, że ponieważ niektórzy hodowcy Miodu zastępują miód substytutem cukru podczas zbiorów, w naturalny sposób będzie brakować niezbędnych mikroelementów Miodu, co będzie szkodliwe dla pszczół miodnych.
Ponadto uważają, że w pszczelarstwie pszczoły miodne są specjalnie hodowane w celu zwiększenia produktywności. 
Co ich zdaniem prowadzi do zawężenia puli genów populacji i zwiększa podatność na choroby i zanik kolonii na dużą skalę.
Uważają również, że niektórzy pszczelarze mogą zabijać swoje ule po zbiorach i przycinać skrzydła królowej pszczół, aby powstrzymać ją przed opuszczeniem nowej kolonii. 
Jednak większość pszczelarzy nie stosuje tej metody. 
Dlatego Towarzystwo Wegańskie nie uważa Miodu za weganizm. 
To oczywiście nie powstrzymuje niektórych wegan przed argumentowaniem, że jest w porządku, jeśli pozyskują Miód z wiarygodnych źródeł, które nie stosują się do powyższych zasad.

Czy Miód Kolendrowy jest drogi?
Miód Kolendrowy jest nieco droższy niż inne rodzaje Miodu surowego, ponieważ jest rzadszy niż inne rodzaje Miodu.
Jeśli jednak pochodzisz z obszaru, w którym rosną duże ilości Kolendry, Miód Kolendrowy może być dość przystępny cenowo i łatwy do znalezienia. 
W Wielkiej Brytanii jest dostępny w cenie około 3-4 GBP za 100 g, a w Stanach Zjednoczonych średnio około 1-2 USD za 100 g.
https://beeswiki.com/coriander-honey/
https://en.wikipedia.org/wiki/Coriander

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości