Kropki przy głównej numeracji talia 1JJ Swiss
#1

Mam taki nowy/stary Tarot, nazywa się 1JJ Swiss i bazuje na marsylskim. Moje pytanie dotyczy kropek Uśmiech W talii jest 5 kart, jak na foto, na których przy dużej, rzymskiej numeracji znajdują się kropki i nie występują na pozostałych. Czy wie ktoś, do czego one służą? Bo raczej nie do odczytywania numerów na kartach odwróconych. W internecie nic jeszcze nie znalazłam na ten temat, a piszę właśnie recenzję tej talii na mojego bloga.

   
Odpowiedz
#2

Zasada jest taka że kropkę stawia się wtedy gdy coś jest po kolei wyliczone, ponumerowane czyli powiedzmy czwarte, piąte, szóste itd. np w książce mamy Rozdział IX. czy Rozdział 9. (zasada dotyczy zarówno cyfr rzymskich jak i arabskich).

Natomiast jeżeli cyfra występuje w tekście i niczego w tym tekście nie numeruje, to tej kropki się nie stawia, np.: dzielnica IX ma swój urząd na ul. Smoczej.

Więc nie wiem dlaczego autor talii zastosował taki zabieg, że kropka występuje tylko na kilku kartach. Dziwne jest również to, że w jednej talii występują dwa rodzaje zapisu cyfry dziewięć: mamy IX buław i IX mieczy, ale VIIII kielichów. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że było dwóch autorów. Jest to talia historyczna, a jeżeli chodzi o takie talie to często zachowuje się tylko jeden egzemplarz, który jest dodatkowo niekompletny. Wtedy w oparciu o wygląd zachowanych kart dorysowywane są te brakujące. Są nawet talie, gdzie brakującą kartę podjęło się dorysować dwóch niezależnych autorów, i w obiegu mamy dwie różne wersje (np. zaginiona karta Diabła w talii VISCONTI-SFORZA). Czasami dorysowane później karty różnią się niewielkimi, ale zauważalnymi szczegółami, np. mają nieco inną barwę tła czy ramki. Więc może o to tu chodzi z tymi kropkami?

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#3

Dziękuję @LeCaro za odpowiedź, liczyłam na Ciebie, bo się chyba specjalizujesz w taliach klasycznych Uśmiech
To ciekawe, czytałam na jakiejś angielskiej stronie, że jest podejrzenie, że było dwóch autorów tej talii. Co do numeracji, to myślałam, że w aranżację ilustracji nie zmieściła się VIIII, więc dali IX, ale widzę, że na innych kartach (np. gęsto upakowana jest 10 Mieczy) po prostu zmniejszyli czcionkę. Pustelnik też ma zapis VIIII. Taki sam trick z numerami zrobił Royo w The Labyrinth Tarot.
Na pewno nie drukowano kart w 2 fabrykach, bo jak czytałam, Rauch kupił fabrykę kart i 'przeniósł ją' do swojego domu, który przebudował w tym celu i pierwszą talię tarota, jaką tam wydrukował był właśnie 1JJ Tarot. Karty kielichów nie różnią się od siebie wizualnie, ale tylko na nich nie ma dodatkowej numeracji w prawym dolnym rogu.
Wszystkie 9-tki:

   

Natomiast faktycznie mam wrażenie, że obie karty-zamienniki, czyli Junona zamiast Papieżycy i Jupiter zamiast Papieża zostały dorysowane przez kogoś innego, bo na Jupiterze i jego orle cieniowanie jest aż za mocne, a na twarzy Junony cieni nie ma, a wszystkie inne postacie te cienie mają.

   

Może chodzi o jakaś grę, jak Troggu itp. dodawanie wartości i te specjalne liczby zostały oznaczone kropkami? Tyle, że akurat w Troggu nie gra się pełną talią, bo karty As-4 Mieczy i Buław oraz 7-10 Kielichów i Denarów są usunięte. Gra Troccas używa całej talii.
https://en.wikipedia.org/wiki/Troccas
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości