Mistyczny Lenormand
#7

Ja też posiadam tę talię. Bardzo ją lubię (z jakiegoś powodu pokazuje mi całkiem sensowne rzeczy), ale zgadzam się, że jest przekombinowana. Na początek w ogóle się nie nadaje i wprowadza duży zamęt, jeśli chodzi o znaczenia. Zwykle używam jednak prostej talii.


(10-02-2017, 15:07)terrywhat napisał(a):  A ja się przyznam, że nie wiem czym różni się Lenormand od zwykłych kart tarota (?) Pytanie pewnie i głupie ale naprawdę nie mam bladego pojęcia co to jest Lenormand. W sensie, nazwę słyszę już nie jeden raz ale jaka jest specyfika tych kart to już ygh, nie wiem (?)


To nie jest głupie pytanie, chociaż łatwo na nie odpowiedzieć. Karty Tarota i Lenormand to zupełnie dwa różne systemy. Nawet powstały w różnych czasach. Tak naprawdę jedyne, co je łączy to fakt używania ich do gier karcianych (Tarot do taroka, a Lenormand do gry nadziei) i różnego typu powiązania z kartami klasycznymi.

Ale, do rzeczy: Tarot powstał w XV wieku. Budowa nawiązywała do kart klasycznych. Miecze to piki, denary to kara, puchary to kiery, a buławy to trefle. W Tarocie mamy także segregację od asów do królów. Do tego są jeszcze 22 taroki, czyli Wielkie Arkana (mamy tu te wszystkie słynne Głupce, Śmierci, Koła Fortuny itp), które podczas gry w taroka były inaczej punktowane (niestety zasad nie przytoczę, ale podobno do dzisiaj w niektórych krajach europejskich można sobie pograć, używając do tego kart Tarota). Z czasem zaczęły powstać do tego znaczenia wróżebne i tak oto dzisiaj karty te służą nam do wróżenia. Co ciekawe, łatwo można zauważyć, że na tarotowych obrazkach są przedstawieni przede wszystkim ludzie (poza paroma wyjątkami jak np. Księżyc albo asy), czasami znajdującymi się w dość nietypowym otoczeniu lub sytuacji.

[Obrazek: cards.png]
Źródło 1: Wikipedia
Źrodło 2: Richard Webster "Przepowiadanie losu za pomocą zwykłych kart"


Natomiast co do Lenormand, to powstały w XIX wieku. Kart jest znaczenie mniej - bo tylko 36. Są numerowane po kolei i przedstawiają zupełnie inne niż Tarot obrazki - głównie przedmioty znane z codziennego otoczenia oraz zwierzęta (np. Lis, Książka, Chmury, Kotwica, Ryby itd.). Początkowo także służyły do gry - karty rozkładało się w formie planszy i skakało po nich pionkami. Można na nich zobaczyć oznaczenia kart klasycznych - być może był to pomysł ówczesnego wydawcy, który połączył po prostu dwie gry - Grę Nadziei z pikietą i sprzedawał to jako swego rodzaju "zestaw 2w1". Po za tym związki z kartami klasycznymi się kończą. Na marginesie - obrazki Lenormandowe często zresztą też nie odpowiadają znaczeniom kart klasycznych, które do nich przypisano. Niektórzy się więc przy wróżbach nie zwracają w ogóle uwagi na te dodatkowe oznaczenia klasyków i patrzą tylko na główny obrazek.
Tak czy inaczej, z czasem lenormandowe obrazki nabrały znaczeń - zupełnie niezwiązanych z Tarotem. Nawet sposób interpretacji jest odmienny, bowiem Lenormandy wykłada się zawsze przynajmniej po dwie i interpretuje nieco na zasadzie gry słownej, gdzie pierwsza karta oznacza rzeczownik, a druga przymiotnik/czasownik/dopełnienie - w każdym razie opis tej pierwszej karty.
Talię wiąże się z postacią Madame Lenormand, słynnej wróżbitki, która kładła karty nawet samemu Napoleonowi, chociaż teraz wiadomo, że były to głównie karty klasyczne oraz Tarot, a talia Lenormand to troszkę późniejszy wytwór, chociaż być może znany wróżbitce za jej życia.

[Obrazek: 5499863_orig.jpg]

Źrodło
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Mistyczny Lenormand - przez New_vision - 16-03-2014, 21:20
RE: Mistyczny Lenormand - przez Dąbrówka - 21-04-2017, 20:20
RE: Mistyczny Lenormand - przez Barbara - 21-04-2017, 22:59
RE: Mistyczny Lenormand - przez Barbara - 21-04-2017, 23:13
RE: Mistyczny Lenormand - przez Dąbrówka - 22-04-2017, 17:42



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości