0 - Głupiec (Wędrowiec)
#29

Tarotowy Głupiec wydaje się człowiekiem absolutnie wolnym, pozbawionym ograniczeń, uprzedzeń i schematów myślowych. Jest jak dziecko, które z radością i wielkim zaciekawieniem poznaje świat, nie obawiając się jego niebezpieczeństw. Nie obawia się ich, bo nie jest ich świadomy. Kieruje się instynktem, zaufał światu, który go fascynuje; wyruszył w podróż, która będzie nauką poprzez doświadczanie. Dla mnie Głupiec jest jak tabula rasa - czysta tablica czekająca na zapisanie.
Nazwa "Wędrowiec" uszlachetnia przesłanie tej karty i pięknie nawiązuje do toposu wędrówki - jednej z czołowych metafor życia w tekstach kultury, którą tak lubią poeci różnych pokoleń, m.in. Leopold Staff:

Niech cię nie niepokoją 
cierpienia twe i błędy.
Wszędy są drogi proste,
lecz i manowce są wszędy.
O to chodzi jedynie,
by naprzód wciąż iść śmiało,
bo zawsze się dochodzi 
gdzie indziej, niż się chciało (...)

W mojej praktyce wróżbiarskiej Głupiec jednak najczęściej (choć nie zawsze!) pozostaje głupcem  Oczko
Zwykle pokazuje mi, w sposób bardzo dosłowny, sytuację "0" oraz niewiedzę, błądzenie. Pokazał np. dwukrotnie człowieka, który nie rozumie, dlaczego żona chce się z nim rozwieść, a w rzeczywistości po prostu nie miał pojęcia o jej drugim, równoległym życiu uczuciowym. Pokazał ludzi, którzy szukają nowego pomysłu na siebie i innego sposobu zarabiania na życie. W swej najlepszej odsłonie ukazuje mi osoby pogodne, które bez żadnych oczekiwań i bez balastu przeszłości wchodzą w nowy etap swojego życia, gotowe popełniać nowe błędy za cenę przeżycia czegoś świeżego, ekscytującego. Świetnie obrazuje także różne zachowania dziecięce, beztroskie, niefrasobliwe u.... dorosłych ludzi. Kilkakrotnie pokazał dzieci i jakieś problemy w związkach przez dzieci lub... ich brak. I tak jak to przedstawiają różne podręczniki Tarota, pokazuje człowieka przystępującego do nauki czegoś nowego, startującego w jakiejś dziedzinie od zera. 

Podoba mi się teoria, która wskazuje, że Głupiec to jakby suma energii 4 paziów: młodość, świeżość, inicjacja na różnych poziomach, rozpoczynanie czegoś bez gwarancji ukończenia. Zarówno paziowie, jak i Głupiec pokazują często dzieci w różnym wieku (także te dorosłeOczko) i osoby podejmujące naukę. Ale jak przystało na kartę z AW, Głupiec ma znacznie szersze i głębsze znaczenie, jest kartą bardziej "pojemną" niż jakikolwiek paź.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości