Figowiec
#27

       
       
Ficus Menabeensis
Rozszerzenie: 
Gatunek endemiczny dla Madagaskaru, występuje głównie w górzystej części środkowej wyspy , ale rozciąga się także na nizinach na południowym wschodzie i południowym zachodzie , a także na północy wyspy ; odnotowano go w prowincjach Fianarantsoa, Mahajanga i Toliara. 
Na Madagaskarze możemy znaleźć ponad dwadzieścia gatunków drzew figowych, z czego 14 to gatunki endemiczne.

Ekologia: 
Rośnie w suchych zaroślach, na terenach skalistych, czasem nawet w szczelinach skalnych, ale także na brzegach cieków wodnych, zwykle na podłożach wapiennych lub bazaltowych, wznosząc się na wysokość około 1200 m.

Opis: 
Mniejsze drzewo, osiągające wysokość 12–15 m, o szarawej korze, czasem występujące w formie niskiego krzewu, niemal wciśniętego w skaliste podłoże (te kserofilne, semilitofityczne formy były wcześniej klasyfikowane jako odmiany gatunku Ficus Pyrifolia w Parku Narodowym Isalo, skąd pochodzą nasze zdjęcia, jako F. p. var. meridionalis ). 
Liście są skrętoległe, ogonek ma 1–2 cm długości, blaszka eliptyczna do lancetowatej, 5,5–18,2 cm długości i 2–6 cm szerokości, skórzasta, zaokrąglona u nasady, całobrzega, spiczasta lub tępa na wierzchołku, z 25–30 parami żyłek drugorzędnych; 
Przylistki lancetowate, długości 2–3 cm, nagie. 
Figi są siedzące, kuliste, drobno owłosione, osiągają średnicę 6–12 mm.
https://www.inaturalist.org/taxa/367400-...enabeensis
https://botany.cz/cs/ficus-menabeensis/

[Obrazek: attachment.php?aid=81507]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości