Gullveig
#3

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/c...B8lich.jpg
Gullveig – płonący kamień niezgody 
Gullveig to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w systemie mitologicznym średniowiecznej Skandynawii. 
Wspomina się o niej jedynie w „Wróżeniu z Velvy” ze „Starszej Eddy”, poświęconych jej jest 18 wersów tego epickiego poematu (w tłumaczeniu A.I. Korsuna), ale działalność Gullveig w istocie określiła jedną z kamieni milowych tworzące fabułę teogonii staroskandynawskiej. 
Zgodnie z tekstem Wróżby Velva prorokini wspomina Pierwszą Wojnę, wojnę Asów z Vanami i w związku z tym zasadniczym wydarzeniem wspomina niejaką Gullveig, którą Asowie przebili włóczniami, a następnie spalili trzy razy, ale za każdym razem wychodziła bez szwanku z ognia, zyskując piękniejszy i bardziej atrakcyjny wygląd. 
Starsza Edda nie mówi, czy Gullveig była Boginią, nie ma w ogóle wzmianki o jej pochodzeniu, ale Wróżenie z Völvy mówi, że „ona nadal żyje”. 
W wierszu czytamy także, że po trzeciej próbie zabicia Gullveig zaczęto ją nazywać Heid i nabyła ona szczególne magiczne moce, a jeśli w angielskim tłumaczeniu G. Bellowsa użyto słowa „witch”, co oznacza „czarownica”, to następnie B. Thorpe, autor jednego z pierwszych angielskich tłumaczeń Wróżbiarstwa Völva, użył słowa „Vala”, które pisano wielką literą, a jego etymologia pozostaje nieznana.

Velva mówi, że Gullveig „działała magią ze swoją laską” i „umysłami podporządkowanymi jej woli”, a w tłumaczeniu A.I. Korsunie, te wersety kończą się zwrotem „ku radości złych żon”. 
G. Bellows tłumaczy żądany werset dokładnie w ten sam sposób, ale B. Thorpe mówi „ku radości złych ludzi”. 
Dalej wiersz mówi, że Asy nie mogąc znieść zniewagi, rozpoczęli wojnę z Vanami, choć przyczyna konfliktu nie jest określona, choć oczywiste jest, że jest ona w jakiś sposób powiązana z Gullveig. 
W rezultacie Asy przegrały I wojnę, ale dla interpretacji wizerunku Gullveig nie ma to już znaczenia.

Powszechne stwierdzenie, że Gullveig została wysłana przez Vanów do Asów w celu rozpoczęcia wojny, jest jedynie założeniem, które nie ma bezpośrednich dowodów folklorystycznych. 
Na podstawie tekstu „Wróżenia z Völvy” rzeczywiście jest oczywiste, że pojawienie się Gullveig w  Asgardzie jest w jakiś sposób powiązane z Vanami, ale jak zauważono powyżej, w wierszu nie podano dokładnych informacji. 
W Słowniku teozoficznym H.P. Blavatsky Gullveig jest uosobieniem złota. 
Bławatska interpretuje oryginalne wersety z „Wróżenia z Völvy” jako opis Złotego Wieku, kiedy wszyscy ludzie żyli w pokoju i dobrobycie. Ale potem odkryli rudę złota (Gullveig), która po spaleniu staje się tylko lepsza (metaforyczne nawiązanie do wytapiania złota). 
Według Bławatskiej złoto stało się przyczyną pierwszej niezgody między narodami Asami i Vanami, która doprowadziła do końca Złotego Wieku powszechnego dobrobytu. 
Istnieje jednak inna wersja, która obecnie dominuje w środowisku naukowym. 
Według tej wersji, wyrażonej przez G. Tourville-Petre i poparte przez R. Simmek i D. Lindow, Gullveig to tylko jedno z imion Freyi
W Starszej Eddzie Freya, podobnie jak Odyn, występuje pod wieloma imionami, w dodatku z pochodzenia jest Vanem. 
Biorąc pod uwagę późniejszą legendę o Brisingamen oraz wersję mówiącą, że Loki za namową Freyi ściął złote włosy Sif, założenie to wydaje się logiczne. 
Ponadto Freya jest boginią czarów, seidą, zasadniczo czarownicą, podobnie jak Gullveig. 
Udział tej postaci w wybuchu I wojny pozostaje jednak tajemnicą.
http://runarium.ru/gullveig

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości